Szoptató kismamák étrendje

nMIT EGYEN ÉS MIT NE EGYEN A SZOPTATÓ ÉDESANYA?

A megfelelő táplálkozással kapcsolatos útmutatót a civildieta.hu oldalon találhat.  

Szoptatás esetén nem csak a kiadós folyadékbevitel, hanem az energiadús táplálkozás is fontos.

Közismert a hasfájást okozó ételek listája, ezeket a baba 3 hónapos koráig kerüljük, utána fokozatosan visszavezethetjük a kismama étrendjébe. Ezek közé tartoznak a káposztafélék, a hüvelyesek, a hagyma, a foghagyma, a gomba. Az élénkítőszereket próbáljuk kerülni, mert ezek a babákra és hatnak: kávé, fekete tea, kóla, csoki.

TEJ, TEJTERMÉK: Javasolt a tej, tejtermék tejpor tartalmú ételek teljes mellőzése a szoptatás alatt. Még e korlátozás mellett is találkozunk tünetekkel a csecsemőknél, melyek elsősorban hasfájásban, nagy mennyiségű bukásban, nagyobb mennyiségű bélgáz termelésben, atópiás dermatitisben (közismerten ekcémában) és nyákos, de akár vércsíkos székleteben is megnyilvánulhatnak. Ilyen tünetek jelentkezésekor a tej és tejtermékek teljes kiiktatását javasoljuk a szoptatás idejére. Nem lesz kalcium hiányos a kismama, ha sok amarantot, szezámmagot, mákot (napi 2 teáskanállal), mandulát (napi 2 marékkal) fogyaszt, mehet még dió és törökmogyoró is. Ezek a legmagasabb kalcium tartalmú növényi ételek, közöttük a mák a legkiemelkedőbb. Fontos tudni, hogy a mák termése nem bágyaszt, nem tartalmaz opiátot, csak a terméstok nedve. Ezek mellett fogyaszthatók egyéb organikus kalciumpótlók is, pl. tojáshéj-kalcium (Tovita) is. Szedhető még a Calcium-phosphoricum D6 Schüssler-só is, napi 3×1 tabletta formájában.
A szervetlen kalcium bevitelt nem javasoljuk, ugyanis ebből nagyobb mennyiségek bevitelére van szükség ahhoz, hogy szervezetünk be tudja építeni belőle az ásványi anyagot. Azonban nagyobb mennyiségek, akár vesekövet is okozhatnak, így kontroll nélkül, tehát vérvétel nélkül nem alkalmazhatók.

A növényi italok fogyasztása akkor nem okoz hasfájást, ha otthon készített kókusztej, mandulatejet, kölestejet használnak, a kész termékek gyakran tartalmaznak adalékokat, amelyek szintén hasfájást a csecsemőknél, nagyobbaknál allergiás tüneteket okoznak. E miatt egyáltalán nem javasoltak a növényi italból készített „tejtermékek”: kókuszsajt, kókuszjoghurt, szójajoghurt, stb.

EGYÉB ALLERGÉNEK: Allergiás tüneteket kiváltó ételek közé tartozik a földimogyoró, kesudió, szója (ezt legjobb, ha teljesen kiiktatjuk a szoptatás idejére), az eper és a citrusfélék (narancs, mandarin, citrom, grapefruit, kiwi). A fáról szedett, bio citrusfélék nem okoznak panaszt, csak a vegyszerrel kezelt darabok, ugyanez vonatkozik az eperre is.
A legmegfelelőbb az lenne, ha a szoptató kismamák csak vegyszermentes, bio zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztanának. ekcémás tünetekkel küzdő kisbabák esetében mindenképpen ezt javasoltjuk.
Azonban ne legyen félrevezető e bekezdés: sokkal-sokkal jobb egy nem bio eredetű, esetleg vegyszerrel kezelt nyers gyümölcs, mint egy szelet csokoládé, vagy egyéb édesség vagy bármilyen kész, félkész étel.

OMEGA 3: Fontos a szoptató kismama számára az omega 3 tartalmú halolaj (legtisztább a krill olaj) vagy a hidegen sajtolt növényi olajok, pl. kendermagolaj, lenmagolaj, tökmagolaj, szőlőmagolaj, tiszta olívaolaj fogyasztása. Ezek az ételek, a mellett, hogy a kismama egészségét is védik, a baba számára, az agy fejlődéséhez nélkülözhetetlen telítetlen zsírsavakat, főleg omega 3 zsírsavat tartalmaznak. Ezeket az olajokat tároljuk hűtőben, sötét üvegben és csak max. 40 fokra melegítve vagy hidegen fogyasszuk őket. Sajnos a halolajak napjainkban már igen szennyezettek nehézfémekkel, ezért csak szigorúan ellenőrzött forrásból fogyasszunk ilyet, vagy maradjunk a növényi eredetűeknél. Ráadásul a legtöbb halolaj készítmény tartalmaz valamilyen aromát, ami egyből ekcémát vagy a csecsemőknél hasfájást okoz.

GABONAFÉLÉK: Lényeges, hogy a szoptató kismama fogyasszon sok nyers zöldséget és gyümölcsöt. A gabonafélékből csak az álgabonák javasoltak (köles, hajdina, quinoa, amarant). Hasfájós kisbabák sajnos érzékenyek lehetnek a kalászos gabonákra, valószínűleg a bennük lévő glifozát tartalmú permetezőszerekre (búza, ZAB, árpa, rozs, kukorica, és sajnos a tönkölybúza, alakor és a rizs is).

ÍZFOKOZÓK: Nagyon fontos az adalékanyagok, különösen a natrium-glutamát és na-benzoát kerülése, ezért a felvágott, virsli, téliszalámi, chips, vegeta, fűszersók egyáltalán nem javasoltak, de minden félkész, és készétel kerülendő.

 Fontos tudni, hogy a csecsemő hasfájása esetén a panaszok már egy nap alatt is enyhülnek, ha az édesanya a javasolt étrendet tartja. Amennyiben nem megfelelő ételt fogyaszt, 6-8 óra múlva megjelenik a hasfájás a szopizó kisbabánál.

TOJÁS, HÚS, HAL: Tojásból csak a tanyasi csirkétől származó tojást válasszanak. Húsfélékből is igyekezzenek szennyeződés-mentes tanyasi csirkét, kacsát, libát, pulykát fogyasztani. A hal nagyon fontos lenne, de a legtöbb tengeri hal sajnos nagyon szennyezett nehézfémmel, de a a szoptató édesanya által fogyasztott lazac is gyakran okoz ekcémát, hasfájást a babáknál (itt sajnos a lazacok mesterséges körülmények között tartása, szójával, kukoricával való táplálása a fő ok). Ha sikerül hozzájutni tiszta, édesvízi halhoz, azt korlátlanul fogyaszthatja, vagy pisztráng, tenger gyümölcsei mehetnek.

FOLYADÉK: A folyadékbevitel legyen elégséges, 20 kilóként legalább egy liter, de akár 10 kilónként egy liter is lehet. Főleg vizet (lehetőleg szűrt vagy alacsony ásványi anyag tartalmú ásványvizet vagy forrásvizet fogyasszunk), a teák közül a tiszta gyümölcsteák, és a csipkebogyó tea iható korlátlanul. Az édeskömény teából napi másfél liternél többet ne fogyasszon a szoptató kismama, mert haspuffadás okozhat a csecsemőnél. A rostos levekből csak a saját préselésűt javaslom, a dobozos levek sajnos hozzáadott fruktózt tartalmaznak, melyek az atrazin permetezőszer tartalom miatt, a májra gyakorolt káros hatásuk mellett hasfájást is okoznak a babánál.

ÉDESSÉGEK: Nagyon nehéz lemondani a csokoládéról,édességekről, de ezek a mellett, hogy sok cukrot tartalmaznak és elindíthatják az édesanya hízását, mesterséges színezékkel, aromával, ízfokozóval dúsítottak, így tulajdonképpen idegen anyagokat juttatnak a szervezetbe, ami terhelést jelent a májra, vesére. A nem cukortartalmú édesítőszerek közül a sztívia és az eritrit javasolt, de édesíthetünk datolyával, fügével, banánnal is.

 SÓ: Fontos, hogy sóból csak a parajdi vagy a himalaya sót fogyasszuk, esetleg a gyógyszertári tiszta sót, ugyanis a legtöbb asztali sóban vagy sajnos a tengeri sóban is található tapadásgátló, ami idegen anyagként hasfájást okozhat a csecsemőknél, felnőtteknél pedig, fejfájást okozhat, de a rendszeres fogyasztás miatt a magas vérnyomás kiváltó oka is.